gol
gol

hardy

د‌ل های ما که به هم نزدیک باشن

دیگر چه فرقی می کند

که کجای این جهان باشیم

دور باش اما نزدیک

من از نزدیک بودن‌های دور می‌ترسم
«احمد شاملو»

×

توجه : دو ارسال نخستِ کاربرانِ جدید در تالار میدوری را پیش از نمایش دادن , مدیر تالار باید تایید کند .

Latest Threads  آخرین ارسال ها :
نمایش آخرین ارسال این موضوع
 
امتیاز موضوع:
  • 21 رأی - میانگین امیتازات : 2.9
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  
1 کاربر حاضر در تاپیک: (0 عضو, و 1 مهمان). 1 مهمان
نویسنده:میدوری
آخرین ارسال:میدوری
پاسخ: 1
بازدید: 5744
subscription
quickreply advancequickreply report( کتاب و نوشتار ) درينکويو ی شگفت انگيز شهر زيرزميني زرتشتيان
تغییر اندازه ی متن : zoomin zoomout default
Butterfly
نویسنده : admin میدوری
admin میدوری profile  
آفلاین
مدیر کل تالار
مدالهای میدوری1000500
1001011720
168241051
دسترسی به میدوری
ارسال یک ایمیل به این کاربر ارسال یک پیام خصوصی به این کاربر مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر اعتبار:
اطلاعات میدوری


تاریخ عضویت:
05 November 2011

ارسال ها: 1,797
شماره کاربری: 1
میزان اعتبار:

محل سکونت: تهران
ماه تولد:
جنسيت:
آخرین دیدار :
تماس با میدوری
حالت میدوری
صفحه های میدوری
گوگل پلاس فیس بوک توییتر یوتیوب کلوب
اینستاگرام تلگرام
ارسال: #1
Heart درينکويو ی شگفت انگيز شهر زيرزميني زرتشتيان

rightarrow
درينکويو ی شگفت انگيز شهر زيرزميني زرتشتيان

کاپادوکيه Kapadoukia يا نام قديمي و پارسي اين سرزمين کاپادوسيه Cappadocia به معناي سرزمين اسبهاي زيبا ، بخش باستاني و پهناوري است که امروز در ترکيه مرکزي قرار گرفته و به دليل ارزش هاي تاريخي و باستاني ، توريستي ترين بخش استان نوشهير؛ ترکيه کنوني را در بر مي گيرد. بازمانده هاي آتشفشان ونزديکي آن با سواحل جنوبي درياي سياه منظره عجيب و شگفت آوري به وجود آورده ، اين محوطه ی باستاني از سال 1985 از طرف يونسکو جزو ميراث فرهنگي جهان شناخته و ثبت شده است.

==================
[تصویر: 1.jpg]
==================
اينجا انگورها و شرابهايش از زمان باستان ،شهرت داشته ، امّا آنچه به اين سرزمين ارزش تاريخي و گردشگري داده ، خانه ها و پناهگاههاي پرشمار و کوچکي است که دردل کوهها وتپه هاي به جا مانده از آتشفشان ،وجود دارد،برخي با نقاشيهاي زيبايي از مسيح ونشانه هاي مسيحيت ، باز مانده از مسيحياني که در سالهاي ظهور مسيح و پس از آن ،از ترس تهاجم سربازان رومي به آنجا پناه برده اند. امّا شگفت آورترين بخش سرزمين کاپادوکيه يا کاپادوسيه ، شهري است زير زميني با نام درينکويو derinkuy که يکي از شگفت انگيزترين کشف تاريخ آيين زرتشت ، ايران باستان و پيروان اهورا مزدا در آنجا قرار دارد. درينکو به معني چاه عميق ، شهري است زيرزميني و اعجاب آور ، که براثر يک رويداد ساده کشف شد. درسال 1963 کارگراني که براي ايجاد ساختماني ؛ به کندن زمين مشغول بودند، ناگهان با چاه يا تونل ژرفي درون زمين روبرو شدند.پژوهشهاي بعدي ؛ کشف يک شهر زيرزميني از دوران کهن را خبر داد؛ با آثارو نشانه هايي از آيين زرتشت، کهن ترين دين جهان ، با نمادهايي از اهورا مزدا، زرتشت ، فروهر و اسب هاي پارسي.
==================
[تصویر: 2.jpg]
==================
شهري در ژرفاي 85 متري زمين در هشت طبقه با گنجايش زندگي براي 20 تا 30 هزار مرد وزن کودک و گاو وگوسفندواصطبل اسب.ونيز محلي براي ذخيره غذا و شراب ،و درست کردن شراب و روغن و وجود نيايشگاه هايي براي مراسم ديني. دراين شهر زيرزميني که توسط ايرانيان باستان ، پيروان دين زرتشتي ؛ ساخته شده، طبقه ي نخست ، ويژه نگهداري حيواناتي چون گاوو گوسفندواسب بوده ؛ پله هاي تودرتو وپرشماردر هر طبقه ، اتاقهايي با آشپزخانه ومحل بزرگي براي نگاهداري شراب و نيز مواد غذايي . نکته قابل توجه تعداد تونلها وهواکش هاست ؛ که به بيرون راه دارند وطوري ساخته شده اند که در اعماق اين شهرزيرزميني هوا جريان دارد و هيچگاه کمبود اکسيژن احساس نمي شود.
====================
[تصویر: 3.jpg]
====================
درچهارمين طبقه اين شهرزيرزميني ؛ سنگهاي سنگين و بزرگي با اندازه هاي سنگ آسياب وجود دارند، که به گفته پژوهشگران ، در صورت حمله و نفوذ دشمن ، با اين سنگها از پايين راه هاي ورودي را مي بستند، تا از نفوذ دشمن جلوگيري کنند.برخي پژوهشگران نقطه ضعف سيستم دفاعي در اين شهر را در آن دانسته اند، که مهاجمين مي توانستند با ريختن سمهاي کشنده در هواکش ها ؛ ساکنان شهر را از پاي در آورند. از نظر تاريخي گزنفون xénophon تارخ نگاروفيلسوف يوناني ؛ که زماني جزو سپاهيان کوروش کوچک در لشکرکشي برعليه برادرش اردشير بوده ، ساخت اين شهر و شهرهاي زيرزميني رادر قرنهاي چهارم وپنجم پيش از ميلاد مي داند. روزگاري همه سرزمينهاي گسترده ميان دورود هاليس و فرات را کاپادوسيه مي ناميدند. از زمان مادها اين سرزمين جزو بخشي از شاهنشاهي ايران بوده. در تاريخ براي نخستين باردر پايان سده ششم پيش از ميلاد است که نامي از کاپادوکيه مي رود ؛ آن هم در سنگ نبشته هاي سه زبانه دو تن از پادشاهان هخامنشي «داريوش بزرگ»و«خشايارشاه» . به نوشته ی ويکي پديا ، فرهنگ آزاد ، از دير باز فرهنگ و آيين ايراني آنچنان در کاپادوسيه و ارمنستان پذيرفته و گسترش يافته بود که مي توان گفت مردمان اين نواحي درزمان هخامنشيان و اشکانيان ، ديگر ناايراني – انيراني – شمرده نمي شدند. پرستش ايزدان ايران به ويژه «مهر و آناهيتا» در کاپادوسيه جريان داشت.
====================
[تصویر: 4.jpg]
====================
روايات تاريخ نگاران يوناني ؛و نام گذاري ماههاي سال با نامهاي ايزدان مزديسنا در سده پنجم پيش از ميلاد در کاپادوسيه ؛ باستاني ترين گواهي تاريخي درباره رواج و گسترش آيين زرتشتي در باختر ايران ، کاپادوسيه که ترکيه مرکزي امروز در آن قرار دارد ؛ مي باشد. پرسش اساسي و مهم اين است : چرا ، ايرانيان باستان از پيروان اهورامزدا و زرتشت ، براي يک زندگي مخفي و طولاني شهري در ژرفاي
85 متري زمين ساخته اند ؟ آنها از چه دانش و علومي براي ساخت اين شهر شگفت آور برخوردار بوده اند. پژوهشگران مي گويند:با تکنولوژي امروزي ؛ ساختن چنين شهري زيرزميني ، براي زندگي 20 تا 30 هزار نفر ،ده سال طول مي کشد. آنها اين شهرزيرزميني درينکويو را هم رديف ودر مقايسه با اهرام مصر توصيف مي کنند.
====================
[تصویر: 5.jpg]
====================
آيا پيروان اهورا مزدا از ترس تهاجم اقوام وحشي ؛ يا از ترس رويدادهاي سخت طبيعي از جمله زمستاني سخت که در اوستا به عنوان زمستان شيطاني از آن يادکرده ؛ به ساختن اين شهر زيرزميني اقدام کرده اند.آيا ازترس موجوداتي فرا زميني ، به زير زمين پناه برده اند. اين ديدگاه در مورد قوم مايا نيز وجود دارد ؛ مايا ها قومي با هوش در دوران باستان بودند که نبوغ و هوش ويژه اي در رياضيات و نجوم داشتند اما به يکباره از بين ميروند و تمدن آن ها خاموش مي شود . نقاشي هايي که از آن ها باقي مانده ؛ موجوداتي را نشان ما دهد که شباهتي به انسان ها ندارند . در ونديداد دوم ؛ اهورامزدا ، از پيروانش مي خواهدبراي پيشگيري از تهاجم دشمنان وديوان و پرهيز از صدمات يک زمستان شيطاني و هلاک کننده ؛ شهري زيرزميني بنا کنند.که در صورت لزوم در آنجا به سرببرند. در قسمت بيروني “درنيکويو” شهر زيرزميني ايرانيان باستان ، خرابه هاي دوبرج ديده مي شود که محلي براي نگهبانان بوده ، که اگر مهاجمان و دشمنان نزديک شوند به ساکنان شهر خبر دهند.
======================
[تصویر: 6.png]
======================
چرا اين شهر زيرزميني ساخته شده ؛ زرتشتيان براي چه آنجا را پناهگاه خود ساخته اند ، تا چه زماني در آنجا زيسته اند ؛ بر سر آنها چه آمده؟ اينها پرسشها يست که هنوز براي آنها پاسخي کافي پيدا نشده است! آنچه در دنياي امروزي ما روشن است ، اين که «کاپادوکيه »يا «کاپادوسيه» و «درينکويو» کنوني ؛ با 26 هزار نفر جمعيت آن ؛ يکي از مهمترين مکان هاي گردشگري وتوريستي ترکيه است. درهاي درينکويو از سال 1970 ، به روي جهانگردان وتوريستها باز شده، امّا فقط ده درصد آن در دسترس بوده است .
======================
[تصویر: 7.jpg]
[تصویر: 8.jpg]
======================
ترکيه براي سال 2012 با تبليغات گسترده ،درينکويو را به عنوان يکي از شگفت انگيزترين مکانهاي تاريخي و توريستي خود معرفي کرده است. ترکيه در حال حاضربالاترين درآمد و توريست رااز صنعت گردشگري ؛ درميان کشورهاي منطقه دارد. پرسش اينست : ايران ؛ سرزمين مادري سازندگان درينکويو – شهر شگفت انگيز زير زميني - با آن همه جاذبه هاي تاريخي و طبيعي هر سال چقدر توريست و گردشگر دارد ؟

امضای میدوری :
[تصویر: midori-sign-500.png]
( آخرین ویرایش در این ارسال: 27 - September - 2012 39 : 01 AM، توسط : میدوری .::.  دلیل ویرایش: )
محل حضور کاربر در تالار :  admin میدوری در تالار ميدوری حضور ندارد .
ديدگاه کاربران برای مطلب : help (روی آیکون مورد نظر کلیک کنید تا دیدگاه شما ثبت شود . در صورت انصراف تا دوبار می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید . برای پاک کردن دیدگاه روی همان آیکون یک بار کلیک کنید تا دیدگاه شما پاک شود .)

برچسب ها :

27 - September - 2012 38 : 01 AM
اعتبار: اهدای موجودی بــانــکــ نقل قول این ارسال در یک پاسخ


subscription
quickreply advancequickreply report


ابزار موضوع1 کاربر حاضر در تاپیک: (0 عضو, و 1 مهمان). 1 مهمان