gol
gol

hardy

د‌ل های ما که به هم نزدیک باشن

دیگر چه فرقی می کند

که کجای این جهان باشیم

دور باش اما نزدیک

من از نزدیک بودن‌های دور می‌ترسم
«احمد شاملو»

توجه : دو ارسال نخستِ کاربرانِ جدید در تالار میدوری را پیش از نمایش دادن , مدیر تالار باید تایید کند .

Latest Threads  آخرین ارسال ها :
نمایش آخرین ارسال این موضوع

امتیاز موضوع:
  • 5 رأی - میانگین امیتازات : 1.6
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

1 کاربر حاضر در تاپیک: (0 عضو, و 1 مهمان). 1 مهمان
نویسنده:میدوری
آخرین ارسال:میدوری
پاسخ: 1
بازدید: 6765
subscription
quickreply advancequickreply report

( کتاب و نوشتار ) کتاب گویای مهپاره (ترجمه ی صادق چوبک)
تغییر اندازه ی متن : zoomin zoomout default
Butterfly
نویسنده : admin میدوری
admin میدوری profile  
آفلاین
مدیر کل تالار
مدالهای میدوری1000500
1001011720
168241051
دسترسی به میدوری
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
اطلاعات میدوری

شماره کاربری: 1
میزان اعتبار:

ماه تولد:
جنسيت:
آخرین دیدار :
تماس با میدوری
حالت میدوری
صفحه های میدوری
گوگل پلاس فیس بوک توییتر یوتیوب کلوب
اینستاگرام تلگرام
سپاس های میدوری
سپاس کرده 61 بار
سپاس شده 359 بار
ارسال: #1
minioni کتاب گویای مهپاره (ترجمه ی صادق چوبک)

rightarrow
کتاب گویای مهپاره (ترجمه ی صادق چوبک)
مترجم : صادق چوبک
راوی : پروین محمدیان

زمان کل : ۴ ساعت و ۵۰ دقیقه
داستان «ماه پاره ها» که بر اساس یک افسانه ی قدیمی هندی می باشد داستانی است که به صورت نمادین به فلسفه ی خلقت و آفرینش انسان می پردازد . خواندن (گوش دادن) به این کتاب فوق العاده زیبا را به همه ی دوستان پیشنهاد می کنم .

picture

درباره کتاب و گزیده‌ای از کتاب:
«چوبک» به زبان انگلیسی مسلط بود و دستی نیز در کار ترجمه داشت. وی قصه معروف «پینوکیو» را با نام «آدمک چوبی» به فارسی برگرداند. شعر «غُراب» اثر «ادگار آلن پو» نیز به همت وی ترجمه شد. آخرین اثر منتشرشده‌اش هم ترجمه‌ی حکایت هندی عاشقانه‌ای به نام «مهپاره» بود که در زمستان ۱۳۷۰ منتشر گردید.
در آغاز تاوشتری آفریننده ی جهان چون به خلقت زن رسید . دید آنچه مصالح سفت و سخت برای خلقت آدمی لازم است ، در کار آفرینش مرد به کار رفته و دیگر چیزی نمانده . در کار خود واله گشت و پس از اندیشه ی بسیار چنین کرد: گردی عارض از ماه و تراش تن از پیچک و چسبندگی از پاپیتال و لرزش اندام از گیاه و نازکی از نی و شکوفایی از گل و سبکی از برگ و پیچ و تاب از خرطوم پیل و چشم از غزال و نیش نگاه از زنبور عسل و شادی از نیزه ی نور خورشید و گریه از ابر و سبکسری از نسیم و بزدلی از خرگوش و غرور از تاووس و نرمی از آغوش توتی و سختی از خاره و شیرینی از انگبین و سنگدلی از پلنگ و گرمی از آتش و سردی از برف و پرگویی از زاغ و زاری از فاخته و دو رویی از لک لک و وفا از مرغابی نر گرفت و به هم سرشت و از او زن ساخت و به مردش سپرد.
پس از هفته ای مرد نزد خدا آمد و گفت : خدایا! این موجودی که به من دادی زندگی را بر من تباه کرده پیشه اش پرگویی است هیچگاه مرا به حال خود وانمیگذارد آزارم می دهد می خواهد همیشه نوازشش کنم , می خواهد همیشه سرگرمش سازم بیخود می گرید تنها کارش بی کاری است آمده ام او را پس بدهم زیرا زندگی با او برایم امکان پذیر نیست اورا از من بازستان.
خدا گفت : باشد! و زن را پس گرفت.
پس از هفته ای دیگر دوباره مرد نزد خدا شد و گفت: خداوندا! می بینم از زمانی که او را به تو پس داده ام تنهای تنها شده ام به یاد می آورم چگونه برایم آواز می خواند. می رقصید، از گوشه ی چشم به من می نگریست با من بازی می کرد و به تنم می چسبید خنده اش گوشنواز بود تنش خرم و دیدارش دلنواز بود بود او را به من باز پس ده .
خداوند گفت : باشد! و زن را به او پس داد .
پس از سه روز مرد نزد خدا شد و گفت: خدایا! نمیدانم چگونه است اما من به این نتیجه رسیده ام که زحمت او بیش از رحمت اوست پس کرم کن و او را از من باز پس گیر.
خدا گفت : دور شو هرچه گفتی بس است . برو با او بساز .
مرد گفت : اما با او زندگی نتوانم کرد .
خدا گفت : بی او هم زندگی نتوانی کرد . آنگاه به مرد پشت کرد و دنبال کار خود رفت .
مرد گفت : چه بایدم کرد؟ نه با او توانم زیست نه بی او! و .......

درباره صادق چوبک:
صادق چوبک (زاده تیر ۱۲۹۵ بوشهر – درگذشته تیر ۱۳۷۷ برکلی) نویسنده ایرانی بود.
وی به همراه صادق هدایت از پیشگامان داستان نویسی مدرن ایران است. از آثار مشهور وی می‌توان از مجموعه داستان انتری که لوطی اش مرده بود و رمانهای سنگ صبور و تنگسیر نام برد.
از روی رمان تنگسیر فیلمی به همین نام با بازی بهروز وثوقی ساخته شده‌است.
اکثر داستان‌های وی حکایت تیره روزی مردمی است که اسیر خرافه و نادانی و پایبند به مذهب خویش هستند. چوبک با توجه به خشونت رفتاری ای که در طبقات فرودست دیده می‌شد سراغ شخصیت‌ها و ماجراهایی رفت که هرکدام بخشی از این رفتار را بازتاب می‌دادند و به شدّت ره به تاریکی می‌بردند. او یک رئالیست تمام عیار بود که با منعکس کردن چرک‌ها و زخم‌های طبقه رها شده فرودست نه در جستجوی درمان آنها بود و نه تلاش داشت پیشوای فکری نسلی شود که تاب این همه زشتی را نداشت . به همین دلیل چهره کریه و ناخوشایندی که از انسان بی چیز، گرسنه و فاقد رویا ارائه می‌دهد، نه تنها مبنای آرمان گرایانه ندارد بلکه نوعی رابطه دیالکتیکی است بین جنبه‌های مختلف خشونت . او در اکثر داستانهای کوتاهش و رمان سنگ صبور رکود و جمود زیستی ای را به تصویر کشید که اجازه خلق باورهای بزرگ و فکرهای مترقی را نمی‌دهد. از این منظر طبقهٔ فرودست هرچند به عنوان مظلوم اما به شکل گناهکار ترسیم می‌شود که هرچه بیشتر در گل و لای فرو می‌رود . جسد وی به درخواست او بعد از مرگ سوزانده شد.
منبع : ویکی‌پدیا فارسی

بخش یکم

Mah Pareha - Part 1.rar
 ارسال کننده فايل admin میدوری download
 نوع فايل .rar
 اندازه 7.24 MB
 دفعات دانلود 560 بار
 گيرنده(های) فايل
( m sajede20 , member زریون )
 زمان آخرین دانلود 15 - March - 2024, 32 : 03 PM
 یک سخنِ ناب

بخش دوم

Mah Pareha - Part 2.rar
 نوع فايل .rar
 اندازه 6.68 MB
 دفعات دانلود 577 بار
 گيرنده(های) فايل
( m sajede20 )
 زمان آخرین دانلود 13 - March - 2024, 30 : 06 AM
 یک سخنِ ناب

بخش سوم

Mah Pareha - Part 3.rar
 نوع فايل .rar
 اندازه 8.14 MB
 دفعات دانلود 545 بار
 گيرنده(های) فايل
 زمان آخرین دانلود 25 - March - 2024, 07 : 09 PM
 یک سخنِ ناب

بخش چهارم

Mah Pareha - Part 4.rar
 نوع فايل .rar
 اندازه 7.53 MB
 دفعات دانلود 525 بار
 گيرنده(های) فايل
 زمان آخرین دانلود 13 - March - 2024, 03 : 03 PM
 یک سخنِ ناب

بخش پنجم

Mah Pareha - Part 5.rar
 نوع فايل .rar
 اندازه 11.8 MB
 دفعات دانلود 554 بار
 گيرنده(های) فايل
 زمان آخرین دانلود 19 - March - 2024, 26 : 03 PM
 یک سخنِ ناب

(Format: Mp3 Archive Type: RAR)

امضای میدوری :
[تصویر: midori-sign-500.png]
( آخرین ویرایش در این ارسال: 16 - June - 2014 26 : 05 PM، توسط : میدوری .::.  دلیل ویرایش: )
محل حضور کاربر در تالار :  admin میدوری در تالار ميدوری حضور ندارد .
ديدگاه کاربران برای مطلب : help (روی آیکون مورد نظر کلیک کنید تا دیدگاه شما ثبت شود . در صورت انصراف تا دوبار می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید . برای پاک کردن دیدگاه روی همان آیکون یک بار کلیک کنید تا دیدگاه شما پاک شود .)

برچسب ها :

16 - June - 2014 11 : 01 PM
نقل قول این ارسال در یک پاسخ

subscription
quickreply advancequickreply report

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Heart book دانلود کتاب گویای ماشاالله خان در بارگاه هارون الرشيد میدوری 3 41,546 19 - November - 2018 29 : 03 PM
آخرین ارسال: میدوری
Heart book کتاب گویای عقاید یک دلقک (بخش دوازدهم) میدوری 0 7,560 30 - May - 2016 35 : 12 AM
Heart book کتاب گویای عقاید یک دلقک (بخش یازدهم) میدوری 0 6,796 27 - May - 2015 55 : 12 AM
Book book کتاب گویای عقاید یک دلقک (بخش دهم) میدوری 0 5,922 27 - May - 2015 50 : 12 AM
minioni book کتاب گویای عقاید یک دلقک (بخش نهم) میدوری 0 9,232 08 - July - 2014 52 : 09 PM

1 کاربر حاضر در تاپیک: (0 عضو, و 1 مهمان). 1 مهمان