تالار میدوری

نسخه کامل: مختصری در باره HTML5
شما در حال مشاهده نسخه تکمیل نشده می باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
مختصری در باره HTML5
HTML5 زبانی برای ساختن و ارائهٔ محتوا برای شبکه جهانی وب است ، این پنجمین تجدید نظر از استاندارد HTML است (در سال ۱۹۹۰ ایجاد و در سال ۱۹۹۷ به عنوان HTML4 استاندارد شده‌است) و تاکنون همچنان در دست توسعه‌است . اهداف اصلی HTML5 بهبود این زبان به صورتی است که از جدیدترین فن آوری‌های چند رسانه‌ای پشتیبانی کند در حالی که هم به راحتی توسط انسان‌ها قابل خواندن باشد وهم به طور مداوم توسط رایانه‌ها و دستگاه‌ها (مرورگرهای وب، تجزیه کننده‌ها و غیره) قابل درک باشد . HTML5 در نظر دارد نه تنها HTML 4بلکه XHTML ۱ و ۲ HTML را نیز پشتیبانی کند .
با پیروی از پیشینیان اخیرش HTML ۴٫۰۱ و XHTML ۱٫۱، HTML5 یک پاسخ به استفاده مشترک HTML و XHTML بر روی شبکه جهانی وب، ترکیبی از ویژگی‌های معرفی شده توسط مشخصات مختلف و موارد معرفی شده توسط محصولات نرم افزاری مانند مرورگرهای وب است. مواردی که توسط کارهای مشترک ایجاد شده‌است. و هم چنین پاسخی به بسیاری ازخطاهای نحوی در مستندات وب موجود است. همچنین در تلاش است یک زبان نشانه گذاری یکتا تعریف کند که بتواند در دو قالبHTML یا XHTML نوشته شود.
HTML5 شامل جزئیات مدل‌های پردازش است تا پیاده سازی سازگارتری داشته باشد . HTML5 نشانه گذاری برای اسناد در دسترس را گسترش می‌دهد، بهبود می‌بخشد و توجیه می‌کند. هم چنین نشانه گذاری و رابط برنامه نویسی کاربردی (APIها) را برای برنامه‌های پیچیده تحت وب معرفی می‌کند .


picture


به همین دلیل ، HTML5 کاندیدای بالقوه برای برنامه‌های کاربردی تلفن همراه کراس پلت فرم است . بسیاری از ویژگی‌های HTML۵ با در نظر گرفتن توانایی اجرا بر روی دستگاه‌های کم قدرت مانند گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها ساخته شده‌است . در دسامبر ۲۰۱۱، شرکت پژوهش تجزیه و تحلیل استراتژی پیش بینی کرده‌است خرید و فروش گوشی‌های تلفن سازگار با HTML۵ در سال ۲۰۱۳ بالای ۱ میلیارد دلار خواهد شد .
به طور خاص HTML5 ویژگی‌های نحوی بسیاری را به این زبان اضافه کرده‌است .
این ویژگی‌ها عبارتند از عناصری مثل <audio>، <header>، <video> و <canvas>. هم چنین یکپارچه سازی محتوایی گرافیک برداری مقیاس پذیر (SVG) که جایگزین تگ <object> است. این ویژگی‌ها برای این طراحی شدند تا وارد کردن و کار با محتوای چند رسانه‌ای و گرافیکی آسان تر شود و به پلاگین‌های اختصاصی و APIها نیازی نباشد .
عناصرجدید دیگر مانند <nav> و <article>، <header>، <section> برای توانمند تر کردن محتوای نحوی اسناد طراحی شده‌اند. صفت‌های جدید دیگری نیز به همین منظور معرفی شده‌اند ، در حالی که برخی از عناصر و ویژگی‌ها نیز حذف شده‌اند. بعضی ازعناصر، مانند <a>، <cite> و <menu> تغییر یافته‌اند ، دوباره تعریف شده‌اند و یا استاندارد گشتند .
API ها و DOMها دیگر چاره اندیشی موقت نیستند بلکه بخش اساسی از خصوصیات HTML5 هستند .
هم چنین درHTML5 پردازش‌هایی صورت گرفته‌است که اسناد نامعتبر و خطاهای نحوی آن‌ها برای همه مرورگرها و کاربران یکسان خواهد بود . برای آگاهی بیشتر به منبع زیر مراجعه کنید .
منبع : ویکیپدیای پارسی"اچ‌تی‌ام‌ال۵"
لینک مرجع